Yılmaz’ means ‘dauntless’. ‘Argüden’ means ‘honorable’ and is pronounced as ‘argue then’, as in the phrase “if you don’t agree, argue then.”
  • Beni Takip Edin
  • Follow Me
Stratejist, Yönetim Kurullarının DoktoruSevgi ve bilgi paylaştıkça artar Strategist, Governance Guru

Boğaziçi Üniversitesi

Hem Endüstri Mühendisliği, hem de İşletme bölümünden birçok ders aldığı Boğaziçi Üniversitesi’ni hem akademik olarak Birincilik Ödülü, hem de öğrenci liderliği nedeniyle Rektör Ödülü alarak tamamladı. Üniversite hayatı boyunca iki kez Türkiye Şampiyonu olan Üniversite Basketbol takımında oynadı. Spor Kurulu Başkanlığı döneminde Boğaziçi Spor Bayramı’nın uluslararası nitelik kazanmasını sağladı. Ayrıca, üniversite döneminde eğitim ve araştırma asistanı, yatakhane sorumlusu ve Spor İşleri Amiri olarak da görev yaptı.

Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanlığı yaptığı dönemde Derneğin örnek bir tesis kazanmasına ve “sivil toplum destekli üniversite” modeline işlerlik kazandırılmasına katkıları oldu. Boğaziçi Üniversitesi Finans Yöneticileri yetiştirme programında strateji dersleri verdi.

Boğaziçi Üniversitesi ’80 Mezunları 25. Mezuniyet Yılını Kutladı
Yaşam sevdiklerinle birlikte oldukça keyifli oluyor. Zaten suçlular için en yaygın ceza da zamanlarını istedikleriyle paylaşamayıp, yalnız kalmaları değil mi? Genellikle, insanlar için aile, çocukluk arkadaşları, ilk aşk, birlikte öğrenme ve paylaşma deneyimleri kazandıkları sınıf arkadaşları hiç unutulmayanlar listesine giriyor.

Biz de BÜ ’80 mezunları olarak mezuniyetimizin 25. yılını kutlarken senelerdir göremediğimiz arkadaşlarımızın gerçekten bizler hiç unutulmayanlar listesinde olduğunu bir kez daha gördük, hissettik. 25. yılı özel bir gün olarak kutlamak üzere yaptığımız planları paylaşmanın faydalı bir örnek olacağına inandık. Sürekli gelişmenin temeli olan Boğaziçi’nin yarışmacı kültüründe her 25. yılı kutlayan sınıf için daha da güzelini düzenlemesini bekliyoruz. İşte bu yazı bu nedenle kaleme alındı.

25. mezuniyet yılımızın hem keyifli, hem de anlamlı olması için planlamaya aylar öncesinden başladık. Böylelikle, dünyanın çeşitli köşelerinden arkadaşlarımız seyahat planlarını bu güne katılmak üzere yapabildiler ve uzun zamandır göremediğimiz arkadaşlarımızı görebilme fırsatını yakaladık. BÜ ’80 mezunlarının birbirleriyle iletişimini güçlendirmek üzere yahoo üzerinde bir e-groups kurduk. Bu gruba katılımı geliştirmek üzere Murat Divrik ’80 ME ve Murat Yalnızoğlu ’80 IE çalıştı.

Bu günün anılarımızdaki yerini sağlamlaştırmak üzere esprili bir logo hazırladık: “BÜ ‘SexEn”. Ayrıca, 25. mezuniyet günümüzü “SexEn The 25th Reunion” olarak isimlendirdik. 18 Haziran 2005 günü olarak belirlenen gün mezunların buluşma adresi olan BÜMED’de öğle yemeği için buluşarak başladı. Henüz BÜMED’e üye olmayan arkadaşlarımızın bu eksikliği gidermeleri için teşvik edildiğini özellikle vurgulamakta fayda var!

Öğleden sonraki program sağlıklı yaşam için sporla başladı: Spor Kurulu’ndan öğrencilerle 25. yıl mezunlarının yaptığı mini futbol maçını mezunlar 4-3 kazandı. Bu aktivite için yaptırılan logolu t-shirt’ler bu aktiviteye katılan mezunlarımıza anı olarak hediye edildi. Daha sonra Üniversite’ye yapılan bağışın anısına Manzara’da köşedeki bankın arkasına küçük bir plaket takılması töreni yer aldı. Bu aktiviteyi doğaya, çevreye ve geleceğe yatırım olarak yine Manzara’da bir ağaç dikilmesi ve bu gün için hazırlanmış olan mermerin ağaç altına yerleştirilmesini içeren tören izledi. Bu törene eski Rektörümüz, hocalarımız ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Ali Rıza Kaylan da katıldı.

Günün belki de en keyifli anlarını Albert Long Hall’da gerçekleştirilen temsili mezuniyet töreninde yaşadık. Hep birlikte tekrar kep giymek bizi 25. yıl öncesine taşıdı. Bizi 25 yıl öncesine taşıyan bir de film hazırlamıştık. Süpermenin zamanı geri sarmasıyla Boğaziçi Üniversitesi’ndeki günlerimize geri döndük. Eski resimlerini gönderenlerin anıları ve yıllığımızda yer alan resimlerle o günleri tekrar anılarımızda canlandırdık. Bu filmin hazırlanmasında bize Boğaziçi Üniversite’si Mithat Alam Film Center’dan Barış Özkaya yardımcı oldu.

Temsili mezuniyet töreni Yılmaz Argüden ve eski öğrenci temsilcileri Murat Tarımcılar ve Erhan Erkut’un konuşmalarıyla başladı ve törene katılan hocalarımızdan Sabih Tansal, Gündüz Ulusoy, Sabri Altıntaş ve Ali Rıza Kaylan birer konuşma yaparak mezunların Üniversite’nin gerçek sahipleri olduğunu ve sahiplenmenin katkıda bulunma sorumluluğunu da içerdiğini vurguladılar. Konuşmaların ardından Mühendislik Fakültesi Dekanına ’80 mezunları adına toplanan bağış çeki teslim edildi. Ayrıca, törene katılan ’80 mezunları her sene Mühendislik Fakültesi’nden 10 öğrenciye yeni bir ufuk açmak için kullanılmak üzere “BÜ ‘SexEn Geleceği Şekillendirelim” burs fonu oluşturmaya da karar verdiler.

“BÜ ‘SexEn Geleceği Şekillendirelim” Burs Fonu İnsanlar birlikte birşeyler öğrendikleri ve birlikte başardıkları insanlara da bağlılık duyuyor. Bizler de gerçekten Boğaziçi Üniversitesi’nde sadece akademik olarak değil, aynı zamanda sosyal olarak da birbirimizden çok şeyler öğrendik. Bu nedenle hepimizin diğerleri üzerinde hakkı var. Ancak, en büyük hak herhalde bize bu fırsatı hem de ekonomik olarak bir yük getirmeden sağlayan kurumun, Boğaziçi Üniversitesi’nin. Bu nedenle, 25. mezuniyet yılımız nedeniyle yapılan Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan bağışların değerli olduğunu düşünüyoruz. Ancak, bununla da yetinmiyoruz. İnsanlar ve toplumlar, neler yaşadıkları ile değil, nasıl bir iz bıraktıkları ile anılıyorlar. En önemli katkı ise başkalarının hayatlarını daha kaliteli ve değerli olarak yaşamalarına yol açacak katkılar. Üstelik bu katkılar ne kadar sürekli ve kurumsal olursa o kadar kalıcı etki yaratıyor. Bu nedenle, BÜ ‘SexEn mezunları olarak Mühendislik Fakültesi’ne

(i) her sene

(ii) BÜ Mühendislik Fakültesi öğrencileri arasından

(iii) hayata yaklaşımı, öz disiplini, başkalarının hayatına olumlu katkı yapma potansiyeli, ve akademik, spor ve/veya sosyal faaliyetleri ile önplana çıkan ve gelecek vadeden

(iv) 10 öğrencinin hayatında yeni birer ufuk açacak ve yeteneklerini yeni bir alana da uygulamasını teşvik edecek bir etkinliği finanse etmek üzere

(v) düzenli olarak bir katkı yapmaya karar verildi. Her sene 10 yetenekli ve topluma örnek olma ve katkı yapma potansiyeli yüksek 10 öğrencinin geleceğini şekillendirecek böylesi bir katkının BÜ ‘SexEn Mezunları olarak bırakacağımız hoş bir iz olacağını düşünüyoruz. Bu burs fonunun yönetimi, öğrencilerin ve onların hayatlarına yeni bir ufuk açacak faaliyetlerin seçilmesinde BÜ Mühendislik Fakültesi Dekanına yardımcı olmak üzere Erhan Erkut, Rengin Güven Akbulak ve Yılmaz Argüden gönüllü olarak bir komite oluşturdular.

Törene katılan tüm mezunlara BÜ ‘Sex En (esprili, yakışıklı, çapkın gibi) ünvanlarını veren diplomaların Prof. Ali Rıza Kaylan tarafından takdim edilmesiyle sona erecekti ki… İşte tam bu sırada ’80 mezunlarından Selçuk Halaç’ın gönlünden kopan büyük bir bağışı üniversitemize sunması günün en heyecan verici anı olarak tarihe geçti.

Temsili Mezuniyet Törenini muhteşem manzarasıyla Mühendislik Fakültesi terasındaki kokteyl izledi. Burada mezunlara ‘Önce İnsan’ felsefesini anlatan Fakülte Bardağı hediye edildi. Daha sonra mezunlar eşleriyle de buluşarak Aşiyan’dan başlayan bir boğaz turu ve akşam yemeği için Okyanus teknesiyle denize açıldılar. Organizasyonun bu kısmının düzenlenmesine Engin Sevilir önderlik etti. Akşam yemeğinde tüm katılımcılara bu organizasyonun mali boyutu hakkında bir rapor sunuldu ve “Geleceği Şekillendirelim” Fonu için yapılacak katkılar not edildi. Bu günün gerçekleşmesine Çırak Programından Senem Dursun’un koordinasyonunda BÜMED/BÜVAK çalışanları önemli katkılarda bulundu. Boğaziçi Üniversitesi’nin kariyerlerimize ve hayatımıza yaptığı mükemmel katkılar gibi, İstanbul’un hava durumu da bu mükemmel gecede bizi yanlız bırakmadı.

Hayatımızda olumlu izler bırakan Boğaziçi Üniversitesi’nde bizler de birer iz bırakabilirsek, ne mutlu bize… Bunun için katkıların düzenli, devamlı olması ve her senenin bir sonrakine örnek olması gerektiğini unutmamalıyız.

Dr. Yılmaz ARGÜDEN ‘80

Oku, oku, okuKuran-ı Kerim