Yılmaz’ means ‘dauntless’. ‘Argüden’ means ‘honorable’ and is pronounced as ‘argue then’, as in the phrase “if you don’t agree, argue then.”
  • Beni Takip Edin
  • Follow Me
Stratejist, Yönetim Kurullarının DoktoruYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Strategist, Governance Guru

Özel Sektör

Türkiye’de yönetim kalitesinin geliştirilmesine destek olmak üzere ARGE Danışmanlık aracılığı ile birçok Türk ve uluslararası şirkete hizmet vermektedir. Erdemir’in Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştür. Ayrıca, Anadolu Endüstri Holding, Borusan Holding, Koç Holding, Vestel Şirketlerinde, Inmet Mining, Petkim ve Sümerbank’ta yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Dünya’nın önde gelen yatırım bankalarından Rothschild’ın Türkiye Danışmanlığını üstlenmiştir.

Yılmaz Argüden’in özel sektördeki yöneticilik, danışmanlık ve yönetim kurulu üyeliklerindeki önde gelen özelliği değişim, gelişme ve sürdürülebilirliğe verdiği önem olmuştur. Yönetim kalitesinin artırılması, kurumların “öğrenen organizasyonlar” olarak kendilerini yapılandırmalarının sağlanması ve sürdürülebilirlik için kurumsallaşma süreçlerinin oluşturulması, öncelikleri arasında yer almıştır. Birçok şirkette stratejik vizyonun oluşturulması, odaklanmanın sağlanması ve uluslararası perspektifin kazandırılmasını sağlamıştır. İyi yönetişim ve kurumsal sosyal sorumluluk gibi kavramların Türkiye’de yaygınlaşmasına katkıları olmuştur. 1999 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından “Geleceğin 100 Küresel Lideri” arasında seçilmesi ve uluslararası şirketlerin yönetim kurullarında yer alması, kurumsal yönetişim konusunda deneyimlerini paylaşmak üzere Insead, Harvard, MIT gibi dünyanın önde gelen üniversitelerine davet edilmesi, Küresel Kurumsal Yönetişim Forumu Danışma Kurulu’na seçilmesi özel sektöre katkılarının Türkiye sınırlarını aştığının göstergeleridir.

“Yaptığınız işi bir önderlik olarak yorumluyorum. Kaliteli olmak, katma değer yaratmak, verimli olmak, fark yaratmak, sorumluluğunun bilincinde olmak gibi kavramlar artık ülkemizin ve her birimizin gündeminde yer almalı.”
Kamil Yazıcı, 2002

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendirAtatürk