Yılmaz’ means ‘dauntless’. ‘Argüden’ means ‘honorable’ and is pronounced as ‘argue then’, as in the phrase “if you don’t agree, argue then.”
  • Beni Takip Edin
  • Follow Me
Stratejist, Yönetim Kurullarının DoktoruYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Strategist, Governance Guru

Erdemir

Erdemir’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü dönemde şirketin vizyonuna uluslararası bir perspektif kazandırılması, yatırım odaklılıktan şirket satın alarak büyüme odaklılığa, mühendislik odaklılıktan değer odaklılığa, üretim odaklılıktan müşteri odaklılığa geçilip, yönetim kalitesini geliştirme çalışmaları başlatıldı.

Yönetim Kurulu Başkanı olarak başlattığı, yönetim danışmanı olarak gelişmesine katkıda bulunduğu kalite çalışmaları Erdemir’in 2004 Ulusal Kalite Başarı Ödülünü almasıyla taçlandı.

Vizyon
Toplam Kalite Yönetimi felsefesi ile Türk sanayiindeki öncü konumunu kapasitesini de artırarak devam ettirmek, sosyal paydaşların beklentilerini en üst düzeyde karşılamak ve öncü çelik üreticileri arasında yer almaktır.

Misyon
Erdemir, kaynaklarını etkin kullanarak, çevreye duyarlı, rekabet edebilir kalitede, en az maliyetle en fazla ve en satılabilir üretim yapan, yenilik ve gelişmelere açık, paydaşların beklentilerini karşılayan, ülke ekonomisine katkıda bulunan bir dünya şirketidir.

Melih Arat, Değişimin Liderleri kitabından alıntı

1997-1999 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığım Erdemir’de de ilk önce bir vizyonla ve misyonla ortaya çıkmaya çalıştık. “Nasıl bir misyonumuz olursa, burası motive olur?” diye düşündük; çünkü, kurum çalışanları bir miktar demotive olmuştu. Çok büyük bir yatırım yapılmıştı; ancak anlayışta bir derinlik ihtiyacı vardı. Tekel anlayışı ile yaklaşılıyordu; halbuki Erdemir’in müşteri odaklı olması gerekiyordu. Bütün mantık Ereğli üzerine kurulmuştu; herkes Ereğli’de oturduğu için kadronun büyük çoğunluğu “Biz burada nasıl ve ne kadar daha çok yatırım yapacağız?” şeklinde düşünüyordu.

Erdemir’in bir dünya şirketi olmayı ve vizyonunu Ereğli’nin ötesine taşımayı düşünmesi gerekiyordu. Bu şekilde kendi içine odaklanmak yerine, dünyaya bakan bir şirket olmak durumundaydı. Müşteriyi, kendi kapısında hazır bekleyen biri değil, hizmet edilmesi gereken kişi olarak gören ve bunu da Toplam Kalite Yönetimi mantığı ile yapmayı ilke edinen bir misyonu ortaya koyduk. Bu misyonu gerçekleştirmek için “Ereğli’deki kaynaklar nelerdir; bu kaynaklardaki eksiklikler nelerdir?” diye inceledik. Eksiklikler mali hizmetler alanında göze çarptı. Mali konuda Ereğli’de uzman bir kaynak bulamadık. Dolayısıyla, Chief Financial Officer’ı (Mali İşler Üst Düzey Yöneticisi) dışarıdan aldık. Uluslararası şirketlere bakmaya başladık; satın alacak mıyız, almayacak mıyız?

Daha önce bu tür yaklaşımlar akıllardan bile geçmiyordu. Ancak, göreceksiniz, birkaç yıl içerisinde orada gerçekten çok önemli bir anlayış devrimi de gerçekleşmiş olacak. Bunu ben mi yaptım? Hayır, ben sadece katalizör rolü oynadım. Orada çok büyük kaynaklar var ve o kaynak iyi kullanılmıyordu. O kaynağın iyi kullanılması için gerekli altyapıyı oluşturmak benim görevimdi. Dolayısıyla; kadronun, misyonun oluşması, iletişimin şeffaf bir şekilde yapılması, bir değişimi yaşatmak açısından çok önemli.

Erdemirli Bir İşçinin Mektubu

Yönetim Kurulu Başkanı olarak Erdemir’de geçirdiğiniz süre içinde gösterdiğiniz güven ve teşvikler için teşekkür ederim.

Sayın Başkanım, Erdemir köklü bir kuruluş. Bazı kararların alınması ve uygulanmasında çeşitli zorluklarla karşılaşmamak mümkün değil. Çalışmalarınız süresince işimin gereği olarak çeşitli eğitim, seminer ve konferanslara katılım. Özellikle TOPLAM KALİTE çalışmaları ve eğitime verdiğiniz destek biz çalışanlara büyük güven verdi. Ben 15 yıldan beri Erdemir’de Çelik Üretim ve Sürekli Dökümler Müdürlüğü’nde çalışmaktayım. 1995 yılından itibaren ünitemde eğitim çalışmalarını yürütmekteyim. Bu süre içinde sizlerin ve yöneticilerimizin desteği bizlere rehber olurken çalışmalarımızı da son derece kolaylaştırdı ve bazı taşların yerine oturmasını sağladı.

Erdemirli olmak, Erdemir’de yaşamak bir ayrıcalıktır. Aldığımız eğitimler sadece fabrikamızda değil, aile yaşantımızda, sosyal faaliyetlerimizde ve çeşitli alanlarda bizlere rehber olmaktadır. Erdemir’deki görev süreniz bittikten sonra dahi temelini attığınız çalışmalarınızın devam edeceğine inancım sonsuz. Bir işçi olarak gönülden devam etmesinden yanayım. ERDEMiR Yönetim Kurulu Başkanlığı süresince yapmış olduğunuz çalışmalarda, biz çalışanlara yönelik faaliyetlerinizin çalışanlarca takdirle karşılandığı inancını taşımaktayım.

Yapı olarak iyi ya da kötü şeyleri yüz yüze söylemek pek adetimiz değil. Sizlere geç de olsa tekrar teşekkür etmek istiyorum.

Sayın Başkanım, sizlere bundan sonraki iş ve aile yaşantınızda başarılar temenni eder, saygılar sunarım.

Tahsin ÖZYAMAK

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendirAtatürk