Yılmaz’ means ‘dauntless’. ‘Argüden’ means ‘honorable’ and is pronounced as ‘argue then’, as in the phrase “if you don’t agree, argue then.”
  • Beni Takip Edin
  • Follow Me
Stratejist, Yönetim Kurullarının DoktoruGüven, gelişmenin temelidir Strategist, Governance Guru

Başbakan Ekonomi Başdanışmanlığı

1991 yılında Ekonomi konusunda dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’ın Başdanışmanlığını yapmıştır.

Taha Akyol Yazısı…

Taha Akyol, Milliyet 13/12/1995 Taha Akyol, Milliyet 13/12/1995 Liderlerin Düellosu Uğur dündar’ı kutluyorum. Liderler açık oturumu için, özel dekor düzenlenmesine varıncaya kadar, iyi hazırlanmıştı. Oturumu hoşgörülü bir disiplinle yönetti.

Yolsuzluk tartışmaları hem siyasi sisteme olan güveni sarsıyor, hem siyaseti dar bir alana kilitliyor. Yıllardan beri yolsuzluklar tartışıldığı halde, bu kanser ameliyat edilememiştir. Yılmaz’ın bu konudaki önerisini çok isabetli buldum:

– Seçimlerden sonra, milletvekili dokunulmazlığının sadece siyasi faaliyetlerle sınırlandırılması, adi ve yüz kızartıcı suçlarda dokunulmazlık olmaması için Anayasa değişikliği önereceğiz. Liderlerde bu konuda destek istiyorum.

Haklı.. Çünkü hakikaten, Meclis’teki soruşturma komisyonları ve dokunulmazlığın kaldırılması tamamen siyasi hesaplara, iktidarların tavrına bağımlı mekanizmalardır. Yolsuzlukla suçlananların hiçbir dokunulmazlığı olmamalıdır.
Bu öneriyi Çiller de desteklemelidir. Tabii burada Adalet bakanlarının savcılara soruşturma için emir verme yetkisi suistimal edilebilir. Bunu önlemek için, yolsuzluk soruşturması kararını bağımsız bir adli makam vermelidir.
Yolsuzluklar için “İhtisas Mahkemesi” kurulması da zorunludur. Dokunulmazlık zırhını kaldırarak ve soruşturmaları tamamen uzmanlaşmış adli organların yetkisine devrederek siyaset temizlenmeli, asli konularına yönelmelidir.

Mesut Yılmaz iktidardan kaçtı mı? Kısır tartışma konularından biri de budur. Bu konuda tarihe tanıklık etmeyi bir görev sayıyorum.

1991 Temmuz sonları… Çalıştığım Tercüman gazetesi için mülakat yapmak üzere Mesut Yılmaz’la İstanbul Hilton’da randevum var. Gittiğimde Yılmaz, Ekrem Pakdemirli, Yılmaz’ın danışmanları Bülent Gültekin ve Yılmaz Argüden orada… “Yazmamam kaydıyla” konuşmalara tanık oluyorum.
Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, “2 yıllık sıkı bir istikrar politikası” gerektiği konusunda rapor vermiş. Gültekin ve Argüden de aynı görüşü savunuyor. Ben gelmeden önce, ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli “2 yıllık istikrar politikası” için hazırladığı programı anlatmış. Beş yıllık seçim döneminin dolmasına ise 1 yıl 3 ay var. Erken seçimi “ülke için gerekli” görüyorlar. Hepsinin kanaati şu: – Biz kazanırsak istikrar politikasını biz uygularız. Kazanamazsak Demirel uygular, çünkü Demirel’in 24 Ocak tecrübesi vardır. ANAP, tamamen iyi niyetle erken seçime gitmişti. Gerçi Yılmaz da seçim ekonomisi uyguladı ama “bunlar ne verirse ben 5 bin fazlasını veririm, iki anahtar, yeşil kart” gibi popülist vaadlerde bulunmadı. Çünkü seçimlerden sonra kemer sıkmak gerekeceğini biliyordu. Ve beklenenin aksine Demirel – İnönü hükümeti istikrar politikası uygulamadı, açıklar büyüdü, 5 Nisan’da patladı. Netice: Siyasetimiz artık programların tartışılmasında yoğunlaşmalıdır.

Birlikten kuvvet doğarTürk Atasözü