Yılmaz’ means ‘dauntless’. ‘Argüden’ means ‘honorable’ and is pronounced as ‘argue then’, as in the phrase “if you don’t agree, argue then.”
  • Beni Takip Edin
  • Follow Me
Stratejist, Yönetim Kurullarının DoktoruYaşam kalitesi, yönetim kalitesi ile artar Strategist, Governance Guru

Koç Holding

Dr. Argüden Koç Holding ve şirketleri için yaptığı danışmanlık çerçevesinde Koç Grubu şirketlerinin misyon ve vizyonlarının belirlenmesine ve aynı zamanda Koç Holding’in kalite anlayışını 2000′li yıllara taşımak üzere projeler geliştirilmesine ve uygulanmasına katkı sağlamıştır (Koç 2000 projesinin isim babasıdır). Koç Holding bünyesindeki şirketlerin özellikle Türkiye ve Avrupa kalite ödülleri için atılım yapmaları bu yaklaşımın bir sonucudur. Koç Topluluğu’nun “hane halkının önemli ihtiyaçlarını sağlayarak tüketiciye en yakın kurum” olarak konumlandırılmasına katkıda bulundu.

ANILARIMLA PATRONUM VEHBİ KOÇ kitabından alıntı;

“Vehbi Koç ve Koç Topluluğu mensupları için 1992 yılının diğer önemli bir olayı da, üzerinde Yılmaz Argüden’in emek verdiği “Koç Topluluğu Hedef ve İlkeleri” belgesinin yeniden düzenlenmesi olmuştu…

Koç Topluluğu, çalışanları ile birlikte, müşterilerinin tatminini sağlayarak gelişmeyi, evrensel kalite ve standartlarda ürün ve hizmetler sunmayı amaçlar. Bu suretle ülkesi, müşterileri, ortakları, bayileri ve yan sanayii için güvenilirlik, devamlılık ve saygınlık simgesi olmayı hedefler.” diye başlayan belgeyi, hiçbir ünvan kullanmadan Vehbi Koç imzalıyordu… Belgede, Koç Topluluğu’nun değerleri şöyle sıralanıyordu: “Müşterilerimiz velinimetimizdir. – Daima “en iyi” olmak vazgeçilmez hedefimizdir. – En önemli sermayemiz insan kaynağımızdır. – Amacımız sürekli gelişmek için kaynak yaratmakdır. – Üstün iş ahlakı ve dürüst çalışma ilkelerine uymak düsturumuzdur.

– Gücümüzü aldığımız Türk ekonomisine güç katmayı hedef alırız… Vehbi Koç, Koç Topluluğunun ana ilkelerini şu sözleriyle noktalıyordu: “Benim anayasam şudur: Devletim ve ülkem var oldukça ben de varım. Demokrasi varsa hepimiz varız. Memleketimizin ekonomisini kuvvetlendirmek için elimizden gelen bütün gayreti göstermeliyiz. Ekonomimiz güçlendikçe demokrasi daha iyi yerleşir, dünyadaki itibarımız artar.”

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendirAtatürk